San Francisco ve Gezi Durakları

San Francisco ve Gezi Durakları ile sizlere okyanusun bu özgür şehrini anlatıyoruz. Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde yer alan bu kent ülkenin önemli finans ve kültürel açıdan zengin merkezleri arasında bulunuyor.

San Francisco ve Gezi Durakları

San Francisco ve Gezi Durakları

Gökdelenleri ile oldukça şık olan kent, pek çok farklı kültürün buluşma noktası konumunda. Ünlü tramvayları, kırmızı Golden Gate Köprüsü ve tarihe damgasını vurmuş Alcatraz Adası ile keyifli bir şehir.

Tarihi geçmişi çok eskilere dayanan kozmopolit şehir San Francisco, gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda geçmişinin Milattan Önce 3000 li yıllara dek dayandığı keşfedilmiştir. Yerli halkı, Amerikalıların yanı sıra İspanyollar ve Meksikalılar oluşturuyor. Geçmişte konumu itibariyle sürekli değişim geçiren kent bugünkü haliyle muazzam bir kültürel zenginlik biriktirmiş.

Altına Hücum Dönemleri

Yıl 1849′ u gösterdiğinde Kaliforniya Eyaleti’ nde altın arama çılgınlığı baş gösterdi. Pek çok kişi için kolaydan zengin olmanın kapılarını açan bu altın bulma umudu, altının bulunduğu söylentilerinin olduğu bölgelere binlerce insanın akın etmesine sebep oldu. Herkes aradığını buldu mu bilinmez ancak San Francisco için bu altın gibi bir dönem oldu.

San Francisco ve Gezi Durakları

Golden Gate Köprüsü

İsmi “Altın Kapı” anlamına gelen köprü, 1937 yılında körfezin girişine yapılarak, altın kelimesini hafızalara kazımıştır. Golden Gate Köprüsü, 1280 metre yüksekliği ile dünyanın en uzun yedinci asma köprüsü ünvanını almıştır. Yapıldığı dönemim parasıyla 35 milyon dolar harcandığı düşünülürse, gerçekten de devasa bir projedir. En çok fotoğrafı çekilen köprü rekorunu da elinde bulunduran Golden Gate Köprüsü, Amerika’ nın simgelerinden biri haline gelmiştir.

San Francisco ve Gezi Durakları

Golden Gate Parkı

Amerika’ nın hemen hemen her metropol kentinde olduğu gibi burada da şehrin gürültüsü ve stresinden kaçıp, doğayla içiçe olabileceğiniz bir park bulunuyor adı; Golden Gate Parkı.

Bu ünlü parkta mutlaka gezintiye çıkın, görkemli peyzaj çalışmaları, birbirinden ilginç bahçeleri, göletleri ve doğası ile çok farklı bir yer. Parkın içinde bulunan ilginç Japon bahçesini ve sanat galerisini de ziyaret edebilirsiniz.

San Francisco ve Gezi Durakları

Turistik Gezi Noktaları

San Francisco geniş körfezi sayesinde denizle bütünleşmiş bir şehir. En ünlü turist duraklarından biri de sahil kesiminde yer alan Fisherman’ s Wharf denilen bölge. Bu kenti ziyarete gelen hemen hemen her turist buranın lezzetlerini mutlaka tatmalıdır. Amerikan, İtalyan hatta Asya mutfağına özgü deniz mahsulü lezzetlerinden dilediğinizi seçerek tadına bakabilirsiniz.

Sahil boyunca sıralanmış pek çok rıhtım dikkatinizi çekebilir, bunlara “Pier” deniliyor ve aralarında en ünlüsü 39 numaralı olanı. Pier 39 ilk olarak karidesi ve diğer lezzetleriyle en meşhurlarından. Bisiklet kiralayarak doyasıya gezebileceğiniz bu bölgede ayakta atıştırmak istiyorsanız durağınız Pier 45 olmalı. Eğer bir zamanların hapishanesi olan ünlü Alcatraz Adası’ na tur ile gitmek isterseniz, 43,4 numaralı limandan yapılan körfez turlarına katılabilirsiniz.

Jazz Severler Buraya

Amerika’ da Jazz’ ın başkenti New Orleans’ dır evet ama San Fracisco’ da en iyi Jazz Müzik  yapan mekanlar için Union Square‘ ı ziyaret etmelisiniz. Market ve kafeleri ile de muhteşem bir meydan burası.

San Francisco’ da Ulaşım

Bu kalabalık şehirde şehiriçi ulaşımı için çok çeşitli alternatif çözümler bulunmuş. Dik bayırları bulunan kentte Bart isimli raylı sistemden, metroya, otobüse, feribottan, cable car isimli araçlara kadar pek çok seçenek var.

San Francisco ve Gezi Durakları

Meşhur Lombard Street

İnsana göz yanılması yaşatan, pek çok fotoğrafta ve film karesinde karşınıza çıkabilen Lombard Street, mutlaka görülmesi ve fotoğraflanması gereken çok hoş bir yer. Harika bir peyzaj çalışması ile sunulan, “s” şeklinde yapılmış bu sokak çok keyifli. Hız yapmanın imkansız ama araç sürücülerinin yine de çok severek kullandığı bu yamaç, çok sempatik bir yer. Hatta karşısına geçip fotoğraflarken, izlerken kim bilir iki tarafta bulunan evleri, bu sokak ünlendikten sonra “bu evler ne değerlenmiştir” diye süzerken kendinizi yakalayabilirsiniz.

San Francisco ve Gezi Durakları

Chinatown Zamanı

Amerika’ nın çoğu şehrinde olduğu gibi burada da bulunan Chinatown gezi duraklarınız arasında olmazsa olmazlardan biri. Burası Kuzey Amerika’ nın en eski ve büyük Chinatown’ ı. Buraya yüzyıllar önce yerleşen çinliler, adapte olmak ve asimile olmamak adına kendi kültürlerini devam ettirerek yaşamışlar. Bu durum sonucunda kente apayrı bir kültürel zenginlik olarak Chinatown oluşmuş. Ve burada yaşayanlar arasında hala hiç İngilizce bilmeden hayatına devam edenler de bulunuyor.

San Francisco ve Gezi Durakları

Fotoğraflamalık Nob Hill

Arkada tüm kentin, gökdelenlerin silüeti yükselirken, önde rengarenk sevimli müstakil evleri fotoğraflamak isterseniz durağınız; Nob Hill. Çoğu Amerikan dizisi ya da filminde bu renkli, düzenle sıralanmış sevimli evleri görmeniz mümkün. “Painted Ladies” olarak isimlendirilen Viktorian mimarisine özgü evler, Nob Hill’ in simgelerinden.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir