Peru Başkenti Lima; Krallar Şehri

Peru Başkenti Lima; Krallar Şehri Pasifik Okyanusu‘ na kıyısı olmasına rağmen Lima, çöl gibi kurak bir şehridir.

Peru Başkenti Lima; Krallar Şehri

Peru Başkenti Lima; Krallar Şehri

Peru’ nun başkenti Lima, denizi siyah, toprağı kurak, bahçe ve parklarının da az olması sonucu görünüm olarak çok fazla albenili değildir. Şehrin çekiciliğini, görsel güzelliğini, arttırmak amacıyla malesef pek fazla adım atılmamış.

Şehrin zengin ve elit kesiminin yaşadığı yer, kıyı şeridi ve buralarda güzel apartmanlar göze çarpabiliyor. Yine bu bölgede bulunan güzel bir okyanus manzarasına sahip Larcomar alışveriş merkezi ise önemli bir buluşma noktası niteliğinde.

Lima bir liman kenti ve burada hareketli bir ticari yaşam görmek mümkün. Fakat bu hareketlilik akabininde güvenlik sorunlarını da getirmiş. Şehirde sık sık hırsızlık olayları yaşanıyor, evlerde de ciddi güvenlik önlemleri var.

Peru Başkenti Lima; Krallar Şehri

Ulaşım, dolmuş, otobüs ve taksiler ile sağlanıyor, şehirde önemli boyutta trafik yoğunluğu görmek mümkün. Peru’ nun gastronomik açıdan zengin olduğu herkesçe biliniyor, Lima kenti de ülkenin en ünlü şeflerine ve restoranlarına sahip. Lima’ ya gelecek olan ziyaretçileri zengin bir lezzet dünyası bekliyor. Şehrin gece hayatı da oldukça canlı  ve hareketli, pek çok bar ve gece kulübü var ve özellikle hafta sonları mekanlar fazlasıyla renkli.

Lima kenti, Peru’ nun siyaset, endüstri ve bilim merkezi konumundadır. “Krallar Şehri” olarak anılan Lima, isminin kökeninin şehrin kurulacağı yerin 6 Ocak’ ta kutlanan Krallar Şenliği‘ nde karar verilmesinden kaynaklandığı bilinmektedir.

Peru Başkenti Lima; Krallar Şehri

Peru, Lima’ da Gezilecek Yerler

Peru halkı Türkleri çok seviyor. Hatta Lima kentinde Atatürk’ ün büstünü görmeniz mümkün, altında da Atatürk” ün sözü “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” yazıyor.

Plaza de Armas gezilebilecek yerler arasında, burada fazlasıyla hediyelik eşya, yöresel giysi bulunan pek çok dükkan var. Alışveriş ve gezmek için ünlü Larcomar alışveriş merkezini de görmeden dönmeyin. Falezlerin tepesine kurulmuş bu ihtişamlı yer, teraslardan aşağı inilen ve müthiş manzaraya sahip cafeleri olan gözde bir mekan.

Aşk Parkı isimli Parque del Amor da görülecek diğer önemli mekanlardan. Parkın ortasında yer alan ilginç bir heykel etraflarında ise büfe ve seyir terasından oluşan dinlence parkı.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir