Magdeburg Deneyi Tarihe Geçmişti

Magdeburg Deneyi Tarihe Geçmişti Elbe Nehri ile sulanan Alman Şehri Magdeburg, 1654’te tarihi bir olaya tanıklık etmiş. Belediye Başkanı Otto von Guericke, atmosfer basıncının kuvvetini göstermek için halkın ilgiyle izlediği bir deney düzenledi.

Magdeburg Deneyi Tarihe Geçmişti

Magdeburg Deneyi Tarihe Geçmişti

Magdeburg Deneyi Tarihe Geçmişti Toriçelli, atmosfer basıncının varlığını ve etkisini daha önce keşfetmişti. Bu buluştan yola çıkan Guericke, Alman imparatorunun da hazır bulunduğu bir deney esnasında, bu basıncın kuvvetini kanıtladı.

Magdeburg Deneyi Nasıl Yapılır?

Magdeburg Deneyi Nasıl Yapılır? İçleri boş, yarım küre şeklinde iki kapak, aşağı yukarı bir metre çapında bir küre meydana getirecek ve ağızları arasında hiç boşluk kalmayacak biçimde sıkıca birleştirilmişti.

Guericke, pnömatik bir pompa yardımıyla birbirine yapışmış bu yarım kürelerin havasını bütünüyle boşaltıp, içeride bir vakum yarattı. Yarım kürelerden her birine koşulmuş iki at, bu kapakları zıt yönlere çektiyse de ayıramadı. Çünkü dış havanın basıncı atların çekme kuvvetine karşı koyuyordu. Ve bu deneyin sonunda Magdeburg kenti ilginç Magdeburg Küresi ile ünlü kentler arasında yerini aldı.

Sembolik olarak Magdeburg Deneyi günümüzde de bir kutlama şeklinde halk arasında canlandırma yapılarak, izleniliyor. Tiyatral bir havada yapılan Magdeburg Deneyi‘nde canlandıran kişiler aynı 1654 yılında olduğu gibi kostümler giyiyor ve atlar ile aynı konsptte deney gerçekleştirliyor. Bunu izlemek ve fotoğraflamak için pek çok izleyici, yerli yabancı turist geliyor.

Magdeburg Deneyi Tarihe Geçmişti

Magdeburg Küresi Fiyatı Nedir?

Madeburg Küresi olarak meşhur olan bu yarım küreler internet üzerinden satın alınabilir ve nispeten daha küçük çaplardalar. Örnek olarak Magdeburg Küresi Fiyatı yaklaşık 219 TL gibi bir fiyatta diyebiliriz.

Magdeburg Deneyi Tarihe Geçmişti

Bilim fuarlarında, okullarda çocuklar ve gençler için bu deneyi canlandırmak ve pratik olarak daha kolay yoldan öğrenmelerini sağlamak için kullanılıyor. Fotoğraftaki şekilde iki yarım küreyi iki kişi zıt yönlere çekerek açmaya çalışıyor ve deneyi birebir gerçekleştirmiş oluyor.

Normal hava basıncı biz hissedemiyor olsak da bizden daha güçlüdür. Kürenin içinde hava kalmadığı için hava basıncı da olmayacağından, dışarıdaki hava küreyi bir arada tutuyor. Sonuç olarak bu bir güç deneyi değil, çünkü ne kadar güçlü olursanız olun küreyi asla ayıramazsınız.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir