Kelebeğin Kanadına İstanbul’ u Resmeden Sıradışı Ressam; Hasan Kale

Kelebeğin Kanadına İstanbul’ u Resmeden Sıradışı Ressam; Hasan Kale ve onun sihirli fırçasından çıkan minimalize sanat örnekleri.

Kelebeğin Kanadına İstanbul' u Resmeden

Kelebeğin Kanadına İstanbul’ u Resmeden Sıradışı Ressam; Hasan Kale

Hasan Kale 5 yaşında iken ilk resmini yapmış, sanatı çağdaş bir bakış açısıyla yorumlayan, günlük hayatta görmeye alışık olduğumuz fakat pek de üzerinde durmadığımız objelere, resimleriyle yaşam kazandıran yaratıcı bir ressam.

Bir çikolata parçasına, soğan zarına, kelebeğin kanadına ya da vişne çekirdeğine İstanbul’ u resmediyor. İşte Hasan Kale hakkında merak ettiğiniz bazı sorular:

Kelebeğin Kanadına İstanbul' u Resmeden

Mikro Art Sanatına isim kazandıran ve son zamanlarda popülariteye taşıyan Hasan Kale Kimdir?

Hasan Kale 1959 yılında Bursa’ da doğdu. Renklerle, fırçayla ve sanatla henüz 5 yaşındayken tanıştı. Hayallerini gerçekleştirmek için sanatıyla omuz omuza çalıştı ve ilk kariyerine İstanbul’ da minyatür çizerek başladı. Sonrasında pek çok sanat projesinde rol alan Hasan Kale diğer tasarım alanlarıyla da ilgilendi. Resim çalışmalarına hali hazırda devam ederken, bir yandan da mücevher tasarımı yapmaya başladı.

Kelebeğin Kanadına İstanbul' u Resmeden

Hasan Kale’ yi Fırça ve Renklerle Tanıştıran Kimdir?

Her çocuk gibi kağıt kalemlerle oyun oynayarak sanatla tanıştığını anlatan Hasan Kale, geçmişe dair en çok anımsadığı kişinin Kemal Bey isminde çok şık ve naif bir beyefendi olduğunu söylüyor. Kemal Bey ona bazı figürler gösteriyordu ve Hasan Kale o figürlere bir hafta boyunca çalışıyordu.

Kelebeğin Kanadına İstanbul' u Resmeden

Okul Yıllarında Hasan Kale Resim Derslerinde Neler Çiziyordu?

Okul yıllarında herkes gibi çöp adamlar çizmediğini, onun yerine kişilerin yüzlerini, aklından geçen şeyleri resmettiğini belirterek, “diğer dersleri umursamasam da benim için en önemli ders resim dersiydi” diye ekliyor.

Kelebeğin Kanadına İstanbul' u Resmeden

Hasan Kale’ nin Mikro Art Sanatına Olan İlgisi Ne Zaman Başladı?

80′ li yıllardan sonra minyatür sanatına merak salan ders almak için çeşitli kurslara başvuran Hasan Kale bir türlü istediği geri dönüşü alamadı. Ve kendi hocalarını geçmişten seçerek, Mehmet Siyahkalem‘ den kıvrak fırça darbelerini, Levni‘ den rengin ahengini ve Nakkaş Osman‘ dan sultan portrelerindeki inceliği öğrendi ve bunu yeteneğiyle harmanlayarak ortaya kendi çizgisini çıkarttı.

Kelebeğin Kanadına İstanbul' u Resmeden

Müchevher Tasarımında Hasan Kale

Farklı firmaların istekleri doğrultusunda değişik koleksiyonlar hazırlayan Hasan Kale, bu tasarımlarda çıkış noktası olarak Anadolu’ da yaşamış eski uygarlıkların farklı kültür birikimlerinden esinlendiğini belirtiyor.

Kelebeğin Kanadına İstanbul' u Resmeden

Hasan Kale Resimlerinde Neden Özellikle İstanbul’ u Tercih Ediyor?

İstanbul’ un gerçek kimliğini anlayabilmek için onun minik detaylarına inmek gerektiğini belirten Hasan Kale, “İstanbul’ da saklı keşmekeş, gizem, koşuşturmaca, trafik var yani 24 saat yaşayan bir şehir var” diye bahsediyor. İstanbul’ un dilinin evrensel olduğunu ve her gelenin ilk uğrak yeri olan bu şehir ile ilgili ortaya çıkardığı eserlerin onu mutlu ettiğini belirtiyor.

Kelebeğin Kanadına İstanbul' u Resmeden

Hasan Kale Eserlerini Ne Kadar Sürede Tamamlıyor?

Herhangi bir konumda kahve içerken yapılmayacak, ciddi bir çalışma gerektiren bu eserleri Hasan Kale, süreleri eserlere göre değişiklik gösterse de uykusuz geçen üç gecenin ardından tamamlanan eserleri olduğu gibi yapımı 1-1,5 ay süren eserlerin de olduğunu söylüyor. Hasan Kale bu güne dek 300′ den fazla obje üzerine çalışmalar yaptı.

Kelebeğin Kanadına İstanbul' u Resmeden

Mikro Art Sanatçısı Hasan Kale

İstanbul silüetleri ve Osmanlı padişahlarının portrelerini; pirinç, mercimek, fasulye gibi küçük objeler üzerine; sinek, kelebek ve arı kanatlarına çizen, sineğin bir kanadına Galata Kulesi‘ ni resmederken, diğer kanadına Kız Kulesi‘ ni çizen başarılı ressam Hasan Kale, çıplak gözle çalışıyor. Eserlerine hayat verirken kullandığı fırçalar öküz kulağı ve kedi kılından yapılıyor.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir