Kapadokya’ ya Gidiyorsanız Yapılacak 5 Madde

Kapadokya’ ya Gidiyorsanız Yapılacak 5 Madde ile tatilinizi daha güzel hale getirebilirsiniz. Zaten Kapadokya‘ nın mistik ortamı ve farklı bir dünyada hissettiren yeryüzü şekillerinin büyüsüne adım atar atmaz kapılacaksınız.

Kapadokya' ya Gidiyorsanız Yapılacak 5 Madde

Kapadokya’ ya Gidiyorsanız Yapılacak 5 Madde

Geçmişi, tarihi ve doğal güzellikleri, bambaşka güzellikteki yeraltı şehirleri ile ülkemizde her mevsim en fazla ziyaret edilen bölgelerinden biri olma özelliği taşıyor. Kapadokya Tatil deneyimini yaşamak için bu beş maddeyi de listenize mutlaka ekleyin.

Kapadokya' ya Gidiyorsanız Yapılacak 5 Madde

1. Tarihi Yerleri Gezin, Görün

Sıkılmadan, atlamadan bu tarihi yerleri mutlaka ziyaret edin. Listenize bu tarihi yerleri ekleyin ve hiçbirini görmeden dönmeyin. size muhteşem bir tarih ve kültür deneyimi sunacak bu yerlerde enfes fotoğraflar çekebilirsiniz. İşte görülesi güzellikteki tarihi yerler: Paşabucağı, Ortahisar Kalesi, Ihlara Vadisi, Avanos Ören Yeri, Zelve Vadisi, Uçhisar Kalesi, Temenni Tepesi Türbeleri, Güllüdere Vadisi, Zelve Ören Yeri, Zemi Vadisi, Kapadokya Çavuşin Kilisesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya Etnografya Müzesi kesinlikle görülmeye değer yerler arasında. Ayrıca Kadı Kalesi‘ nin bulunduğu Ürgüp şehri ise ayrıca görülmeye değer gözde yerlerden biri. Ürgüp Şehri‘ nde; Taşkın Paşa Cami, Damsa Barajı, Pembe Vadi, Ürgüp Müzesi, Aziz Theodore Kilisesi gibi önemli tarihi yapıları görebilirsiniz.

Kapadokya' ya Gidiyorsanız Yapılacak 5 Madde

2. Yeraltı Şehirlerini Mutlaka Gezin

Sonra Kapadokya‘ ya kadar gittim yeraltı şehirlerini göremeden döndüm diye üzülürsünüz. Jeolojik açıdan sadece Kapadokya’ ya özgü olan bu yeraltı şehirleri insana kendini çok derinlerde hissettiriyor. Görülmesi gereken Kapadokya Yeraltı Şehirleri‘ nden birkaçı ise; Acıgöl Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Gaziemir Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri, Özlüce Yeraltı Şehri.

Kapadokya' ya Gidiyorsanız Yapılacak 5 Madde

3. Kaya Otellerde Konaklayın

Tarihten günümüze yöre halkı için yaşam alanı olmuş bu ilginç yapılarda konaklayıp, o atmosferi hissedebilirsiniz. Dünyada hemen hemen hiçbir yerde bulunamayacak bir konaklama deneyimi sunan Kapadokya Kaya Oteller gerçekten harika dekorasyona sahip mağara benzeri odalarıyla sizi büyüleyecek.

Kapadokya' ya Gidiyorsanız Yapılacak 5 Madde

4. Yöresel Lezzetlerden Tatmayı Unutmayın

Türk yemekleri her yöreye özgü olarak çok çeşitlilik gösterir. Kapadokya’ nın kendine özgü yemekleri arasında başta Testi Kebabı olmak üzere, Göreme bölgesinin yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz. Kapadokya şarabıyla ünlü olduğu için, şarap evlerini ziyaret edebilir, harika şarapların tadına bakıp, hediyelik alabilirsiniz.

Kapadokya' ya Gidiyorsanız Yapılacak 5 Madde

5. Aktivitelere Mutlaka Katılın

Kapadokya deyince akla ilk olarak Balon turu gelir. Eğer yüksekten korkmuyorsanız, sabahın çok erken saatlerinde başlayan Balon Turu‘ na katılabilir ve rengarenk balonların havada süzülmesini, tüm manzarayı ve güneşin doğuşunu fotoğraflayabilirsiniz. Balon Turu dışında mevsimine göre atlı safari turlarına da katılabilirsiniz. Avanos’ ta bulunan çömlek yapım atölyelerinde bu zanaatın nasıl yapıldığını öğrenerek yapmayı deneyebilir ve çok eğlenebilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir