Her Yıl 8000 km Yüzerek Ziyarete Gelen Penguen

Her Yıl 8000 km Yüzerek Ziyarete Gelen Penguen hayatını kurtaran adama olan sevgisini bu şekilde gösteriyor. Penguenin bu sadakat dolu sevgisinin nedeni ziyaret ettiği yaşlı adamın, kendisinin hayatını kurtarmış olması.

Her Yıl 8000 km Yüzerek Ziyarete Gelen Penguen

Her Yıl 8000 km Yüzerek Ziyarete Gelen Penguen

Joao Pereira, 71 yaşında hayatını duvar örme işleri yaparak kazanıyor. Yarı zamanlı balıkçılık işiylede uğraşan bu adam 2011 senesinde Güney Amerika Magellanic Pengueni (Macellan Pengueni) olan Jinjing’ i her yanı yağa bulanmış bir şekilde ölmek üzere iken bulmuş. Ona bakım yapan ve iyileştiren yaşlı adamı bırakıp gitmek istemeyen penguen Jinjing, bir süre sonra gitti, Fakat ertesi yıl penguenin adamı görmek için geri gelmesi herkesi çok şaşırttı.

Yaşlı adam “Pengueni kendi çocuğum gibi seviyorum ve bence o da beni seviyor. Kimsenin ona dokunmasına izin vermiyor. Eğer dokunmaya kalkarlarsa gagalıyor. Ama benim kucağıma yatıyor, beni yalıyor ve onu sardalyayla beslememe izin veriyor.” diye anlattı.

Her Yıl 8000 km Yüzerek Ziyarete Gelen Penguen

Herkes bir penguenin asla böyle birşey için dönmeyeceğini söylerken, penguen Jinjing son 4 yıldır onca yolu katedip, yüzerek adamı görmek için geliyor.

Kendi çocuğu gibi sevdiği penguen tam 8000 km yolu yüzerek sırf hayatını kurtaran adama olan sevgisi için geliyor.

Bioloji Profesörü Krajewski: ‘Daha önce böyle bir şey görmedim. Sanırım penguen Joao’yu kendi ailesinden olarak ve muhtemelen bir penguen olara görüyor.’

Çünkü normalde soğuk su canlısı olan penguenler, ılık sulardaki Brezilya’ ya genellikle kışın uğrarlar. Diğer balıkçıları şaşırtan bu ilginç olay, hayvanların sadakat ve sevgilerinin ne denli güçlü olabileceğini bir kez daha ispatlar nitelikte.

Brezilya penguenlerin yaşaması için çok uygun bir bölge değil bu yüzden, ziyarete gelen penguen çok fazla kalamıyor, tekrar geri dönüyor. Böyle bir şekilde eğitmek istense yapılmasının imkansız olacağı bir davranışı kendisinin benimseyip, edinmesi gerçekten çok güzel bir şey.

Her Yıl 8000 km Yüzerek Ziyarete Gelen Penguen

Macellan Penguenleri

Portekizli denizci Ferdinand Magellan‘ dan ismini alan bu penguen cinsi, Şili, Arjantin ve Falkland Adaları’ nı yaşam bölgeleri olarak belirlemişlerdir. Koloniler halinde yaşayan Macellan Penguenleri, diğer penguen türlerine nispeten daha ince tüy kalınlığına ve daha az yağ tabakasına sahiplerdir. Bu yüzden kış mevsimlerinde, Brezilya sahillerine yolculuğa çıkarlar.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir