Genel Sağlık Sigortası Sabit Prim Sistemine Geçiyor

Genel Sağlık Sigortası Sabit Prim Sistemine Geçiyor bu sayede kişilerin gelir düzeylerine göre değişen prim ödeme miktarları tek bir fiyata çekilmiş olacak.

Genel Sağlık Sigortası Sabit Prim

Genel Sağlık Sigortası Sabit Prim Sistemine Geçiyor

Genel Sağlık Sigortası Sabit Prim ödeneği tek fiyat olarak 53 liraya düşürülüyor. 2.3 milyon civarındaki kişinin Genel Sağlık Sigortası Primi artık 53 lira olacak.

En çok gençleri ilgilendiren bu durumda okulu bitirdikten sonra işe girmeyen gençler, zorunlu olarak GSS’li kabul ediliyor ve gelir testine girmeleri bekleniyordu. Gençlerin dışında da herhangi bir işte çalışmayanlar bu konu içerisinde dahil olarak değerlendiriyor ve gelir testi isteniyor. Gelir testi sonucuna göre de, kişinin geliri asgari ücretin üçte biriyle asgari ücret arasındaysa 71 TL prim ödemeleri gerekiyor.
Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu ve Karanfkil‘in haberine göre, kişinin geliri asgari ücretle asgari ücretin iki katı arasındaysa 213 lira; geliri asgari ücretin iki katından çoksa da 427 TL prim ödenmesi gerekiyor. Kişi gelir testine girmezse de, en üst düzeyden prim ödemesi gerekiyor. Meclis’e gönderilen teklifle ise, bu katmanlı prim sistemi tamamen devreden çıkıyor. Geliri kişi başı asgari ücretin üçte birinden az olanların primlerinin devlet tarafından ödenmesine devam edilecek. Bunun dışında kalan tüm Genel Sağlık Sigortası Primi ise, 53 liraya sabitleniyor. Bunu 4 katına kadar artırmaya da Bakanlar Kurulu yetkili kılınıyor. Genel Sağlık sigortası Prim İndirimi düzenlemesinin yürürlük tarihi de, 1 Nisan 2017 olacak.

Teklifte ahilik fonuyla ilgili düzenlemeler de yer aldı. Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek uygulamaya göre, esnaftan yüzde 2, devletten de yüzde 1 prim alınacak. Bu fondan alınabilecek maaş, asgari ücretin yüzde 80’ini geçemeyecek. Bu da, 2017 yılı için 1421 TL’ye denk düşüyor. Fondan ödemeler ise, 3 yıl sonra başlayabilecek.
Vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5 vergi indirimi getiren düzenleme de teklifde yer aldı. Kapsama finans, bankacılık ve sigortacılık sektörleri dışındaki kurumlar vergisi mükellefleri dahil edilmedi. Hesaplanan indirim tutarı 1 milyon liradan fazla olamayacak. Uygulama 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlayacak. Paketle, yabancıların konut edinmelerine KDV istisnası da getirildi. Bu uygulama da 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra uygulanacak.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir