Game Of Thrones’ un Bu Sahneleri İçin 10 Kişi 6 Ay Çalışıyor

Game Of Thrones’ un Bu Sahneleri İçin 10 Kişi 6 Ay Çalışıyor, öyle bir solukta izleyip “bu bölümde de ejderhalar çok az göründe be” dediğiniz o sahneler için 10 kişilik bir ekip yarım yılını bu işe adayarak harcıyor.

Game Of Thrones' un Bu Sahneleri

Game Of Thrones’ un Bu Sahneleri İçin 10 Kişi 6 Ay Çalışıyor

Yapımı zorlu ejderha sahnelerini profesyonel animasyon şirketi Pixomondo hazırlıyor. Bu sahnelerin çekimi ve sonradan oluşturulması da bir hayli uğraş gerektiren bir iş. Geniş bir ekip ile aylarca süren zorlu bir sürecin ardından hazırlanabilen ejderhalı sahneleri bizler bir çırpıda izleyiveriyor ve ne kadar az sürdü diyoruz.

Game Of Thrones' un Bu Sahneleri

Sıra dışı, profesyonel animasyon efektli Game Of Thrones’ un Bu Sahneleri için 10′ un üzerinde bir ekibin yarım yılını harcayarak çalışma yapmasını gerektiriyor. Dizide çok fazla görsel efekte ihtiyaç duyuluyor, sezonların geç başlayıp, kısa tutulmasının bir sebebi de bu. Efektler çok maliyetli ve gerçekçi olması için yapımı uzun süren çalışmalar.

Game Of Thrones' un Bu Sahneleri

Sahnenin uzunluğuna ve ayrıntısına göre bir ejderhayı tasarlamak ve sahneyi yaratmak için 5 kişinin 3 aylık bir süreçte çalışması gerekebiliyor.

Entertainment Weekly Game of Thrones dizisinin bir bölümlük maliyetini araştırdı ve ortaya 10 milyon dolar yani 28 milyon lira gibi dudak uçuklatan bir rakam çıktı. Her sezonu ortalama 280 milyon liraya mal olan dizinin her sezonuna yapımcı HBO, hemen hemen 100 milyon dolar harcama yapıyor.

Dizinin tüm dünyada izlenmesi her yeni sezonunun ve bölümünün merakla beklenmesi de yapımın kalitesinden kaynaklanıyor. Geçtiğimiz haftalarda dizinin 6. sezonu başladı (Fragmanı izlemek için BURAYA) ve Game of Thrones hayranları heyecanla ekran başına kilitlendi. Kişi sayısı gibi anlatılan, olaylarında fazlalığından dolayı dizi diğer yabancı dizilerden farklı bir yerde bulunuyor. Bazen izlerken ne çok olay var ve bunları anlatabilmek için kişiler hep az az görünüyor, tam ona alışacakken ölüyor ya da diğer başka sahneye geçiliyor, dizinin sezonu kısa sürüyor keşke daha uzun olsa gibi hayıflanmalar yapanlarımız oluyor. Bu yazımızdan sonra harcanan paraları ve emeği düşünürsek daha uzun çekilmesinin yapımcı açısından maliyeti ve reyting açısından da olumsuz olabileceğini düşünebiliriz. Herkese iyi seyirler.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir