Fırat Kalkanı Harekatı’nda Şehit Sayısı Artıyor

Fırat Kalkanı Harekatı’nda Şehit Sayısı Artıyor Ülkemiz beş günlük bir süreç içerisinde 25 şehit verdi. Hala sürmekte olan Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında da gün geçtikçe şehit haberleri gelmeye devam ediyor.

Fırat Kalkanı Harekatı'nda Şehit Sayısı Artıyor

Fırat Kalkanı Harekatı’nda Şehit Sayısı Artıyor

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık; Fırat Kalkanı Harekatı kapsamındaki El Bab Operasyonu‘nda son dakika olarak şehit sayısının 16’ya yükseldiğini açıkladı.

Dün bomba yüklü DEAŞ Terör Örgütü‘ne ait araçlarla yapılan saldırıda 14 asker şehit olmuş, 18 asker ağır 33 asker yaralanmıştı. Son Dakika Şehit Haberi ise Bakan Fikri Işık tarafından verilerek; şehit sayısının 16’ya çıktığı açıklandı.

Milli Savunma Bakanı Fikti Işık’ın sözlerinden satırbaşları şu şekilde;

-Dün hayatını kaybeden 16 şehidimize rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

-Fırat Kalkanı harekatı meşru müdafaa hakkımıza ithafen, terör koridorunun oluşmasını engellemek için başlatılmıştır. DEAŞ‘ın saldırılarına karşı misliyle mukabele etsek de, sınırın derinliklerine gizlenebilmekteydi. Suriye’den kaynaklanan terörden en fazla etkilenen ülke biz olduk. Yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Türkiye sadece DEAŞ‘a karşı değil, bazı üçüncü ülkelerden silah temin eden PKK/PYD/YPG’ye karşı da büyük mücadele vermektedir. Suriye’deki iç savaşta 600 bin kişinin hayatını kaybettiğini, ülke nüfusunun yarısını evini barkını terk etmek zorunda olduğunu biliyoruz.

-Cerablus, Er Rai ve DEAŞ açısından büyük sembolik önem taşıyan Dabık’ın kurtarılmış olması mühimdir. Böylece 2 bin kilometre civarında bir alan teröristlerden temizlenmiş, 225 meskun mahal özgürleştirilmiştir.

1005 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

-Bugüne kadar Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DEAŞ terör örgütünden 1005 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca DEAŞ’a ait 4 tank, 29 havan, 41’i silahlı 97 araç, 621 bina ve 61 savunma mevzii, 28 komuta merkezi, 17 cephanelik imha edilmiş, 11 bombalı araç tesirsiz hale getirilmiştir. PKK/PYD/YPG teröristlerinin 299’u etkisiz hale getirilmiştir. Bu operasyonlar sırasında PKK/PYD/YPG’ye ait 14 bina, 4 savunma mevzii, 5 araç ve 1 Drone da imha edilmiştir.

-Mevcut aşamada El Bab‘ın DEAŞ‘tan temizlenmesi için büyük mücadele verilmektedir. El Bab’tan sonra sıranın Rakka’ya geleceğini bilen DEAŞ burada ciddi bir direnç göstermektedir. Kuzeyinden ve batısında devam eden kuşatma, azami hassasiyetle icra edilmektedir. Sivil nüfusa sahip bir yerleşim yeri olduğu için azami dikkat gösterilmektedir. DEAŞ ise kalleşçe hareket etmektedir.

Aynı anda hem DEAŞ’a hem de PKK/PYD/YPG ve DHKP-C gibi bölgedeki bütün terör örgütlerinin tamamına karşı en büyük mücadeleyi veren tek ülke, Türkiye’dir.

Ayrıca Halep’ten 37 bin 500 kişi de tahliye edilmiş.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir