Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru evlilik ciddi bir olaydır ve hafife almamak gerekir. Karşınızdaki insanla yaşamınızı birleştirmeye hazır mısınız? Birlikte olacağınız kişi sizin için doğru kişi mi?

Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru 

1. İç Sesiniz Ne Söylüyor?

Mantık olarak birlikteliğinizin harika gittiği biriyle tanıştınız. Ancak iç sesiniz buna ne diyor? Sadece mantık mı ön planda tutulmalı yoksa duygular mı? İç sesiniz “Evet, bu kişi benim için ideal bir eş olabilir, onunla mutlu ve huzurlu hissedebilirim, onunlayken dünyayı umursamam” gibi hislerden bahsediyorsa ilişkinizi bir sonraki boyuta taşıyabilirsiniz.

Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

2. Çok İyi Arkadaş Olup Birbirinizi Kolluyor Musunuz?

Biriyle geleceğe doğru adım attığınızda sorulması gereken en önemli soru “Birbirimize gerçekten aşık mıyız?” olmamalıdır. Sorulması gereken soru “Öncelikle iyi arkadaş olma yolunda ilerleme kaydediyor muyuz?” olmalıdır.

Aşık Olmak” çok yoğun duygular eşliğinde, romantizm hissinin doruklara oluşması sebebiyle bazen mantıklı düşünmeye engel olabilir. Bu yoğun duygular ilk zamanlardaki doping etkisini kaybetmeye başladığında ise; sadece aşkın evlenmek için yeterli bir sebep olmadığı gerçeğiyle acı bir şekilde yüzleşebilirsiniz. Bu yüzden yoğun duygular akabininde bencillik de içeren “aşk” kavramının aksine, karşılıklı sadakate dayalı bencillik içermeyen arkadaşlık hissini benimserseniz; karşılıklı huzur, mutluluk, fedakarlık, sevgi gibi önemli unsurlarla çok daha uzun soluklu bir evliliğe adım atabilirsiniz.

Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

3. Duygusal Açıdan Karşılıklı Olarak Dürüst ve Hassas Mısınız?

İlişkilerin her çeşidinde duygularınızı dürüst olarak açıkça ifade edebilmelisiniz. Aksi taktirde ilişkiler sorunlu olacaktır. İki insan birbirine duygusal açıdan dürüst ve açık olmazlarsa, beraberliklerinin ilerlemesi ve aşk, sevgi boyutuna taşınması olanaksız bir hale gelecektir.

Kişiler bazen kendilerini güvende tutabilmek ve dış dünyaya karşı zayıf görünmemek için duygularını açıkça ifade edinmekten kaçınırlar ve bu zamanla bir davranış biçimi olmaya başlar. Oysa bu çok yanlıştır, çünkü özellikle evleneceğiniz kişiyle birbirinize karşı tamamen açık ve net olmalı, duygularınızdan, düşüncelerinizden dürüstçe bahsetmelisiniz.

Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

4. Sorunlarınıza Kararlı Bir Şekilde Çözüm Bulabiliyor Musunuz?

Her iki tarafında memnun olduğu bir iletişim dili oluşturmak pek çok ilişki gibi evlilikte de çok önemlidir. Saatlerce konuşmak, sabahlara dek telefonda sohbet etmek aranızda iyi bir iletişim bulunduğu anlamına gelmez aksine bu konuda yanıltıcı olabilir.

Sorunlarınız olduğunda ve olaylar karşısında problem yaşadığınızda bu anlardaki davranışlarınız ve olaylara yaklaşımınız aslında sizin aranızdaki iletişimi gözler önüne serecektir. Aranızda yaşanan sorunlar ve problemler karşısında yaptığınız konuşmalar bittiği zaman iki taraf da sonuçtan memnun ve tatmin olmuş hissediyorsa, her iki tarafta da olumsuz bir duygu oluşmayacaktır bu durumda sağlıklı bir iletişiminiz olduğunu gösterir.

Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

5. Birbirinizin İhtiyaçlarını Önemsiyor Musunuz?

Evlilik kavramı içinde bencillik ve egoizm gibi davranışlar olumsuz sonuçlar doğurur. Evlilik daima fedakarlık, mutlu etmek için verici olmayı gerektirir. Tabiki bu iki taraflı olduğu zaman sağlıklı şekilde çalışacak bir kuraldır. Bir durum eşiniz için önemliyse, sizin için de önemli olmalıdır. Aynı şekilde o da böyle düşündüğünde birbirinizi önemsediğiniz için mutlu da olacaksınız.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir