E-Sigaralar Normal Sigaralardan 10 Kat Daha Kanserojen

E-Sigaralar Normal Sigaralardan 10 Kat Daha Kanserojen yapılan yeni araştırmalar elektronik sigaraların içerisinde, gerçek sigaralardan 1o kat daha fazla kanser yapan madde buldu. Peki neden piyasaya sürülmeden önce bu konuda araştırma yapılıp engellenmedi? Tabiki pazar payı konusu ve arz-talep burada devreye giriyor.

E-Sigaralar Normal Sigaralardan 10 Kat Daha Kanserojen

E-Sigaralar Normal Sigaralardan 10 Kat Daha Kanserojen

E-Sigaralar Normal Sigaralardan 10 Kat Daha Kanserojen bunun için önce elektronik sigarayı tanımanız ve içeriğinde ne kullanıldığınız bilmeniz gerekiyor.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik Sigara Nedir? Elektronik sigaralar, bir kullanıcıya buhar şeklinde nikotin veya başka maddeler iletmek için tasarlanmış ürünlerdir. Tipik olarak, şarj edilebilir, pil ile çalışan bir ısıtma elemanı, nikotin veya başka kimyasallar içerebilen değiştirilebilir bir kartuş ve ısıtıldığında kartuşun içeriğini bir buhar haline dönüştüren bir atomizörden oluşurlar. Bu buhar daha sonra kullanıcı tarafından solunabilir. Bu ürünler genellikle sigara, puro gibi ürünlere benzetilerek yapılır. Günlük kullanımda kişilerin sürekli gördüğü kalem, usb gibi alışılmış ürünlere benzetilerek günlük hayatın içinde daha çok yer almaları sağlanır.

E-Sigaraların Güvenliği Test Edilmemiş

FDA’ya (Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosudur.) e-sigaralar ile ilgili endişeler nelerdir ya da neler olmalıdır diye sorulduğunda. FDA’nın verdiği cevap; güvenlik ya da etkinlik için hiçbir e-sigara değerlendirilmemiştir cevabı ile karşılaşılıyor. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan hatta kişilerin elektronik sigara sıvısını evde dahi ürettikleri duruma gelinen noktada, e-sigaranın zararlarından endişe edilmeli…

E-Sigaralar Normal Sigaralardan 10 Kat Daha Kanserojen

E-Sigaralar Normal Sigaralardan 10 Kat Daha Kanserojen

Japon bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya göre, e-sigaralar normal sigaralara göre 10 kat daha fazla kansere neden olan karsinojen içerir. Yakın zamana kadar, e-sigaralar, pek çok tehlikenin komplikasyonu olmadan sigara içilmesine cevaben piyasaya sunuldu.

Bu elektronik nikotin ürünleri oldukça popüler hale geldi çünkü insanlar, kimyasallarla dolu normal bir sigaradan kaynaklanan herhangi bir sağlık hasarı konusunda endişe duymadan bir nikotin aldıklarına inanıyorlardı.

Ancak Japonya Sağlık Bakanlığı bir araştırma başlattığında, birçok e-sigara ürünü tarafından üretilen sıvıda formaldehit ve asetaldehit karsinojenleri bulduğunda, sağlık bakanlığı yetkilileri de bunun doğruluğunu onayladı.

Ayrıca e-sigaranın potansiyel olarak hayatı tehdit eden, ilaca dirençli patojenleri ateşleyebileceğini buldu. Bu keşif, e-sigaranın buharını canlı metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) ve insan hücreleri üzerinde test eden bir laboratuar çalışmasından geliyor.

E-Sigaralar Normal Sigaralardan 10 Kat Daha Kanserojen

Japon Bilim Adamları E-Sigaraların Kanserojen Olduğunu Açıkladı

Resmi maddeye göre, formaldehit karsinojeni, e-sigara sıvılarında normal sigaralarda kullanılan kimyasallardan çok daha fazladır.

Araştırmacı Naoki Kunugita şunları söyledi: “Bir e-sigara markasında bu bulgular, düzenli bir sigarada bulunan karsinojen seviyesinin 10 katından fazla bulundu. Özellikle de (sıvının buharlaştığı) telin aşırı ısınması durumunda, bu zararlı maddelerin daha yüksek miktarlarda üretilmesi söz konusuydu. ”

Kunugita ayrıca, formaldehit karsinojen düzeylerinin nihai sonuçlarda değiştiğini de ekledi.

“Onlara e-sigara diyorsunuz, ama bunlar düzenli tütünden tamamen farklı ürünler. Hükümet şimdi nasıl düzenlenmeleri gerektiğine bakarak, kendileriyle ilgili olası riskleri inceliyor, ”diye ekledi Japon sağlık bakanlığı yetkilisi.

E-Sigaralar Normal Sigaralardan 10 Kat Daha Kanserojen

Dünya Sağlık Örgütü Reşit Olmayanlara Satılmasının Yasaklamanı İstemişti

Daha önce 2015 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hükümetleri e-sigaranın reşit olmayan kişilere satılmasını yasaklamasını tavsiye etti çünkü gençler için ciddi tehdit oluşturduğu düşünülüyordu.

BM sağlık kuruluşu, e-sigaraların neden olduğu hasar konusunda kanıt olmamasına rağmen, “çocuklara ve ergenlere, hamile kadınlara ve üreme çağındaki kadınlara” yönelik kullanımlarına ilişkin yeterli kanıtın artık mevcut olduğunu belirtti. Ayrıca, e-cigs’nin kapalı kamusal alanlardan yasa dışı hale getirilmesi gerektiğini de eklediler.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) şunları ifade etti: “Nikotin ve Tütün Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir CDC çalışmasına göre, sigara içmeyen bir milyonun kişinin dörtte birinden fazlası elektronik sigara kullanıyordu. Bu sayı, 2011 yılında yaklaşık 79.000 idi, 2013 yılında 263.000’den fazla olarak üç kat artış göstermiştir.. ”

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir