Beyaz Saç Teli Koparılırsa Sayısı Artar Mı?

Beyaz Saç Teli Koparılırsa Sayısı Artar Mı? bu herkesin başına gelen ve halk arasında yaygınlaşmış bir inanca dayanan merak konusu aslında doğru mudur?

Beyaz Saç Teli Koparılırsa

Beyaz Saç Teli Koparılırsa Beyazların Sayısı Artar Mı?

Öncelikle bir saç telinin yapısından bahsetmek gerekir; saç teli folikül isimli bir kökten meydana gelir ve şaft isimli gövdesi uzadıkça saç teli gözle görülür halde olur. İnsanlarda 2-8 yaşları arasında artan saç teli sayısının sebebi bunların üremesini sağlayan “papilla” adlı hücrenin vücutta artmasıdır.

Her saç telinin kendi uzama evreleri vardır bu dönemle saçlarımız genellikle aynı uzunluk yerine asimetrik olarak uzar. Bu yüzden uzun süredir kestirilmeyen saçlar daha cansız ve bakımsız gibi görünür.

Beyaz Saç Teli Koparılırsa

Saçları Koparmak Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Saç Koparmak Hastalığı olarak da bilinen strese ya da psikolojik sorunlara dayalı bir rahatsızlık mevcuttur. Bu rahatsızlıkta kişi sürekli sağlıklı saç tellerini köklerden ya da şaft denilen gövdeden koparmaktadır. Şaft kısmından koparılan saçlar bir süre sonra tekrar uzama gösterse de folikül kısmından kopartılırsa içersindeki hücre öldürülebileceğinden burada bir daha saç çıkmayabilir. Bu da saç koparma hastalığı‘ nda kellik oluşumlarını ortaya çıkartır.

Saçlar Neden Beyazlar?

Tüm canlılarda saçların, kılların beyazlaması genellikle doğal bir süreçtir. Yaşlanma sonucunda hücredeki melanin pigmenti azalma gösterdiği için bu renk değişimine ya alışmak ya da boya gibi alternatif yollarla bir süre daha saç rengini korumak söz konusu olabilir. Saçlarınızın genel beyazlamasını durdurmanız mümkün değildir. Ancak 30 lu yaşlardan daha önceki süreçlerde b12 vitamini eksikliği, hormon bozukluğu, bağışıklık sistemi zayıflığı ya da aşırı üzüntü ve stres saçlarda erken yaşta beyazlama meydana getirebilir.

30’lu yaşlardan itibaren her 10 yılda saçlarınız %10-15 arasında beyazlama gösterecektir.

Beyaz Saç Teli Koparılırsa

Beyaz Saç Teli Koparılırsa Sayısı Artar Mı?

Ve geldik o malum soruya; Beyaz Saç Teli Koparılırsa Beyazlar Çoğalır Mı? bunu günlük yaşantınızda çevreden sürekli duyarsınız. Bu yaygın inanışın sebebinin altında bir gün aynada gördüğünüz beyaz bir teli koparmaya başlamanız ile saçlarınızdaki beyazların artacağını sanmanızdır. Oysa ki gitgide yaşlanıyorsunuz ve beyaz saçlarınız doğal olarak artıyordur. Beyaz saç teli koparmak o anki beyaz teli yokedebilir fakar diğer saç tellerinde de beyazlar olacağından durum kopardıkça artıyormuş gibi görünecektir.

Beyaz saç tellerinizi koparmasınız dahi, beyazlar artmaya devam edecektir. Kaldı ki saç telini koparmanız folikülü zedeleyeceğinden o bölgede bir daha saç oluşmayabilir. Beyazlardan kurtulmaya çalışırken bir de bölgesel kellikle mücadele etmek zorunda kalmayın…

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir