Bali Kıyıları Plastik Atıklarla Yok Oluyor

 

Bali Kıyıları Plastik Atıklarla Yok Oluyor Endonezya’nın ünlü tatil yeri Bali’de, geçtiğimiz günlerde İngiliz dalgıç Rich Horner‘ın çektiği görüntüleri kendi sosyal hesabında paylaşması sonucunda kısa sürede artan paylaşımlar sayesinde pek çok kişiye ulaştı.

Bali Kıyıları Plastik Atıklarla Yok Oluyor

Bali Kıyıları Plastik Atıklarla Yok Oluyor

Bali Kıyıları Plastik Atıklarla Yok Oluyor yıllık plastik üretimi Endonezya’da 130.000 plastik ve katı akıt üretimi şeklinde seyrediyor. Plastikler Denizleri Kirletiyor, okyanuslarda yaşayan canlıların ve içme sularının durumu tehlikeye hatta türlerin yok olmasına kadar gidiyor.

Manta Point isimli verilen ünlü dalış bölgesinde İngiliz dalgıç Rich Horner’ın çektiği görüntülerde hiçbir balık ve deniz canlısı görmeniz mümkün değil. Sadece birkaç deniz anasının görülebildiği video görüntülerinde; pipetler, bardaklar, poşetler ve kovaların olduğu bu görüntüler 3 martta çekildi.

Bali-Kıyıları-Plastik-Atıklarla-Yok-Oluyor

Plastikler Denizleri Kirletiyor

Bu bölgenin canlısı olan Manta kalkan balıkları ise artık bu bölgede kirlilik yüzünden yaşayamıyor. Bölgede yoğun bir temizlik operasyonunun yapıldığı belirtilse de, kirliliğin önüne geçilememiş gibi duruyor.

Her yıl yapılan plastik ve katı atıkların yarısı atık alanlarına gitse de kalan yarısı genellikle denizlere dökülüyor bunun sonucunda da Bali Kıyıları Plastik Atıklarla Yok Oluyor. Atıklar akıntı yüzünden Hint Okyanusu’na doğru sürüklenmeye başladığı için de temizlemek daha güç hale gelmiş durumda olduğu söyleniyor.

 

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir