Arjantin’ in Gözdesi “Buenos ArIes”Arjantin’ in Gözdesi “Buenos Aries” Arjantin’ in güzel başkenti, Latin Amerika’ nın coğrafik olarak uç noktası konumundadır.

Arjantin' in Gözdesi "Buenos Aries"

Arjantin’ in Gözdesi “Buenos Aries”

Arjantin’ e gidip, Buenos Aries kentine adımınızı atar atmaz, kendinizi İtalya’ ya gelmiş gibi sanabilirsiniz. Binaların güzel mimarileri, geniş cadde ve bulvarları ile etkileyici ve göz alıcı bir kenttir. Arjantin’ in eski zamanların güçlü ve oldukça zengin bir şehri olan Buenos Aries, günümüzde geçmişten gelen zengin mirasın gölgesinde, o mirastan geriye kalanları yiyerek ayakta kalıyor.

Kentin hak ettiği konumdan geride kalmasının başlıca sebepleri ise; ülkenin dışarıya kapalı ekonomisi, siyasetçilerin yolsuzluk hikayeleri, dünyanın gelişimine ayak uydurma konusunda tembel davranılması gibi nedenler bulunuyor.

Arjantin' in Gözdesi "Buenos Aries"

Yabancıların genel olarak ülkeye yatırımda bulunması ya da döviz getirmesi zor. Turistler için dahi bu durum bankaların dövizleri düşük kurdan bozmaları yüzünden güç bir hal alıyor. Bu nedenle döviz bozdurma konusunda karaborsa piyasası gelişmiş ve karaborsa, bankaların %40-%50 üzerine döviz bozabiliyor. Devlet ise döviz alım satımlarını kontrol altında tutabilmek adına, feribot, uçak, paket tur veya benzeri hizmetler karşılığında sadece kredi kartı kullanılmasını sağlıyor.

Genel olarak Buenos Aries şehri güzel birçok geniş meydanlara ve parklara sahip. Altyapısı ise geçmişte yapılmış doğru kent planlaması ve yatırımları sayesinde günümüzde de iyi durumda. Kentte dolaşmak çok keyifli, iyi bir metro sistemi bulunuyor.

Arjantin' in Gözdesi "Buenos Aries"

Ekonominin kötüleşmesine sonuç olarak şehirde güvenlik sıkıntısı artmaya başlamış durumda. Yerel halkın turistlere ilk uyarısı taksilere karşı oluyor. Güvenlik sıkıntısını göz önünde bulundurularak ve biraz da İspanyolca bilgisine sahip olarak turist olarak gidilebilir.

Gastronomik açıdan çok zengin olan Buenos Aries‘ te özellikle biftek ve benzeri dana etleri yanında Arjantin şaraplarını da deneyebilirsiniz.

Arjantin' in Gözdesi "Buenos Aries"

Buenos Aries Gezilecek Yerler

Şehir, kültür ve mimari açıdan fazlasıyla zengin. Parklar arasından Parque Tres de Febrero yu ziyaret edebilirsiniz. Benzerine Amerika New Orleans’ da rastlayabileceğiniz ilginç görünümde lahit mezarların bulunduğu Recoleta Mezarlığı‘ nı görmeye gidebilirsiniz. Bu bölgede fotoğraf tutkunları için fazlasıyla gotik fotoğraf sahnesi bulunabilir.

Sokaklarda tango dansları yapan insanlara rastlayacağını ve sürekli latin müziği duyabileceğiniz bu keyifli şehirde Congreso ve Plaza Dorrego‘ dan sonra gezilecek yerlerden biri de Buenos Aries Japon Bahçeleri olabilir.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir